Týchto 7 výhod bicyklovania pre deti musíte poznať
30 augusta, 2023Odplienkovanie: ako zistiť, že je dieťa už pripravené?
27 októbra, 2023Máte doma malého zvedavca, ktorý vás neúnavne ,,zamestnáva“ otázkami? ,,Mami, ako funguje auto? Tati, ako vznikne oblak? Prečo lode plávajú?“ A vy len tápate, ako mu to čo najlepšie vysvetliť primerane jeho veku. Alebo vôbec ani odpoveď netušíte? Skúste sa inšpirovať STEM aktivitami. Pri nich sa hráte (a hlavne vzdelávate) vy aj vaše dieťa.
Na začiatku bolo jedno prelomové zistenie
STEM je skratka pozostávajúca z prvých písmen anglických pomenovaní vedných odborov: veda (Sience), technológia (Technology), strojárstvo (Engineering) a matematika (Math). Po roku 2000 jedna štúdia odhalila, že americkí študenti nedosahujú výsledky v disciplínach STEM v rovnakej miere ako študenti z iných krajín. USA sa umiestnila až na 21. mieste (z 30 krajín) v hodnotení vedeckej spôsobilosti a vedomostí u 15-ročných žiakov. Tieto oblasti boli považované za kľúčové pre udržanie prosperity USA. Preto sa kompetentní rozhodli podporovať a rozvíjať myslenie v oblasti STEM disciplín už od maloletých detí v materských škôlkach.
Dôvody prečo s deťmi hrať ,,STEM aktivity“ a nie len nejaké ,,aktivity“
V dnešnom svete informácií je nesmierne dôležitá schopnosť inovovať, byť technologicky zdatný a rozumieť tomu, ako a prečo veci spolu fungujú.
Hlavné dôvody, prečo s malými deťmi riešiť STEM aktivity sú:
- rozvíjajú kognitívne zručnosti ako logické myslenie, riešenie problémov, kritické myslenie a analytické schopnosti. Deti sa učia pozorovať, skúmať okolie;
- podporujú záujem o vedu a matematiku a tým dávajú veľký predpoklad, že sa deti budú venovať týmto dôležitým vedným oborom aj v dospelosti;
- rozvíjajú zručnosti v riešení problémov a schopnosť hľadať rôzne spôsoby, ako dosiahnuť cieľ;
- podporujú kreativitu a fantáziu, pretože sú založené na experimentoch;
- pripravujú deti na ich budúcu kariéru, keďže veda, matematika, strojárstvo a technológie sú predpokladom pre silnú ekonomiku krajiny;
- podporujú sociálne zručnosti, ako je komunikácia, spolupráca, zdieľanie svojich myšlienok s ostatnými;
- posilňujú sebadôveru detí pri ich úspešných riešeniach.
Konkrétne príklady na STEM aktivity. Čo na to hovoríte?
Pre lepšiu predstavu vám ponúkame 4 konkrétne príklady na úlohy z oblasti vedy, techniky, strojárstva či matematiky. Samozrejme to nie je všetko a na internete si viete nájsť neskutočne veľa ďalších úloh, kde si deti ,,potrápia“ mozgové bunky, ale zároveň ich hravá forma týchto aktivít bude baviť.
- STEM aktivita z oblasti VEDY: Zostavte si váhu
Budete potrebovať plastový vešiak, niekoľko pohárov a šnúrku. Ako rodič im urobte (alebo poproste staršie dieťa nech vám pomôže) závesnú váhu. Na podporu tohto experimentovania treba klásť otázky typu napr. ,,koľko lego kociek váži toto autíčko?“ Používajte rôzne materiály. Kreativite sa medze nekladú.
- STEM aktivita z oblasti TECHNOLÓGIE: Kódovanie LEGO bludiska
K tejto úlohe budete potrebovať tlačené materiály v podobe bludísk, inštruktážne kartičky, ktoré si z internetu viete bezplatne stiahnuť. Vaše dieťa na základe pokynov ,,prevedie“ svojho lego panáčika bludiskom. Náročnosť je rôzna – od detí predškolského veku až po študentov stredných škôl, ktorí keď vykonávajú túto činnosť, sa učia odhadnúť perspektívu z iného uhla pohľadu a pomocou navigácie v podobe ,,kódov“ aj základy kódovania.
- STEM aktivita z oblasti STROJÁRSTVA: Stavba ručného navijaka
Na tento experiment budeme potrebovať rolky zo záchodového papiera a cievku stuhy – všetko lacné a dostupné veci. Koncept navijaka je ideálny v tom, že deti si cvičia aj manuálne zručnosti. Tiež si vybudujú predstavu o tom, ako ľudia dokázali a dokážu postaviť veľké budovy pomocou jednoduchých nástrojov ako sú kladky.
- STEM aktivita z oblasti MATEMATIKY: Zhoda čísla s ,,lepkou“
Pohybovo orientovaná matematická aktivita pomáha deťom pochopiť význam číselných hodnôt. Namiesto zbytočného memorovania ,,1-2-3-4 atď.“ táto hra umožňuje deťom hľadať čísla na lepkách a priraďovať ich ku lepkám, ktoré majú zobrazené určitý počet bodiek (hviezdičiek, banánov alebo čohokoľvek čo vám napadne).
Montessori a STEM idú ruka v ruke
Možno aj vy sa zamýšľate nad tým, že namiesto klasickej škôlky by ste zverili svoje deti do rúk učiteliek zo špecializovaných montessori škôlok. Tie sa snažia pristupovať k svojim žiakom jednotlivo na základe individuálnych potrieb každého z nich. Taktiež chcú u nich dosiahnuť samostatnosť, aby deti vedeli zužitkovať svoje poznatky v praxi. Podporujú aj empatiu a sociálne zručnosti medzi deťmi rôznej vekovej kategórie. Montessori výchova prirodzene zdieľa mnoho charakteristických znakov STEM vzdelávania ako napr. učenie založené na otázkach a praktické učenie, kritické myslenie, otvorené skúmanie a uplatňovanie vlastnej iniciatívy.
Aktivity z oblasti vedy, technológií, matematiky a strojárstva sú jednoznačne dôležité pri rozvoji a formovaní detskej osobnosti a pomôžu sa deťom úspešne pripraviť na budúcnosť vo svete, kde čoraz viac sa bude dbať na tieto stránky. Je však dôležité, aby sa prezentovali deťom spôsobom primeranom ich veku. Ináč by to mohlo vyvolať klesajúci záujem o objavovanie zákonitostí tohto sveta. A to by bola veľká škoda.